Restrepia antennifera

Humboldt, Bonpland, & Kunth  1816
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Pleurothallidinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Restrepia antennifera

Synonim: Restrepia hemsleyana Schlechter, Pleurothallis ospinae R. E. Schultes, Restrepia antennifera subsp. klabochorum Mohr, Restrepia antennifera subsp. hemsleyana Mohr.  

Występowanie:

Wenezuela, Kolumbia i Ekwador. W Wenezueli rośliny spotyka się w pobliżu Merída na wysokości ok. 2000 m. W Kolumbii spotyka się je zarówno we Wschodnich Kordylierach w pobliżu granicy z Wenezuelą, jak i w Zachodnich Kordylierach w pobliżu Medellín, oraz w okolicach Pasto, na południu, w pobliżu granicy z Ekwadorem. W Kolumbii spotykano je na wysokościach 1700-3500 m, ale najczęściej na wysokościach 2000-2300 m. W Ekwadorze rosną w pobliżu Quito i Cuenca na wysokościach 2600-3500 m.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 30°C i 2°C.
Średnia wilgotność około 70% przez cały rok.
Opady deszczu od 64 mm w grudniu i styczniu do 196 mm w maju.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 25/12,5°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: cały rok.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym, średnich do dużych rozmiarów, dorastający do 12-33 cm wysokości.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pęd ma 8-23 cm długości. Proste, wysmukłe pędy są otoczone płaskimi, mniej lub bardziej dopasowanymi, otaczającymi pęd brązowawo-szarymi osłonkami pokrytymi czarnymi kropkami.  

Liście:

Liście mają 4-10 cm długości i 2-5 cm szerokości. Na szczycie każdego pędu wyrasta pojedynczy, skórzasty liść, o kształcie eliptycznym do jajowatego. Liść ma tępo zakończony wierzchołek, na spodniej stronie często jest zabarwiony na purpurowo, jest szeroko-klinowaty lub zaokrąglony przy podstawie, gdzie zwęża się w skręconą szypułkę o długości 0,5-1,0 cm.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 4-9 cm długości. Na wierzchołku pędu wyrasta sukcesywnie kępka wysmukłych, nitkowatych szypułek i rośnie wzdłuż spodniej strony liścia. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości 0,9-1,2 cm.

Kwiaty:

Na wierzchołku każdego kwiatostanu wyrasta pojedynczy, wąski ale wysoki kwiat, a każdy kwitnący pęd wytwarza kolejno kilka kwiatostanów. Płatki obu okółków są przezroczysto białe do bladych, żółto-brązowych i mają ciemne, purpurowo-brązowe prążki. Warżka może być jasnozielona, biała, żółtawa, blado-brązowa lub jasnopurpurowa i może być rozmaicie pokolorowana, poplamiona lub pokropkowana na rudo, kasztanowo lub ciemnopurpurowo. Prętosłup jest biały przy podstawie, a kremowo-brązowy na wierzchołku. Kwiaty są nieco miseczkowate, z wąskimi płatkami okółka wewnętrznego, które są skierowane prawie prosto do przodu po obu stronach prętosłupa, natomiast płatki okółka zewnętrznego są skierowane do przodu pod mniejszym kątem powyżej i poniżej prętosłupa. Płatek grzbietowy przy podstawie skierowany jest do przodu, ale zakrzywia się i prawie prostuje przy wierzchołku i ma 3-5 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości przy podstawie. Jest on wąsko-jajowaty poniżej środka, po czym zwęża się, tworząc długi, wąski odcinek zanim rozszerzy się w pogrubiony, maczugowaty wierzchołek. Boczne zewnętrzne płatki są ze sobą połączone od strony podstawy i tworzą wąsko eliptyczną, wklęsłą blaszkę o długości 2,8-5,0 cm i szerokości 1,0-1,5 cm. Płatki okółka wewnętrznego mają kształt podobny do płatka grzbietowego, ale są znacznie mniejsze i mają 1,8-3,0 cm długości i 0,1-0,2 cm szerokości przy podstawie. Podłużna warżka ma 1,0-1,3 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości. Wysmukły, wygięty lub maczugowaty prętosłup ma 0,5-0,8 cm długości.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych/chłodnych wymaganiach temperaturowych

Podobna w ciągu całego roku, średnie temperatury dnia to 24-26°C, średnie temperatury nocy 11-13°C, z amplitudą wahań dobowych 11-14°C. Jeżeli dysponujemy chłodzącym nawilżaczem powietrza, to storczyk ten będzie dobrze rósł umieszczony blisko wylotu zimnego, wilgotnego powietrza. Podane temperatury odzwierciedlają najcieplejsze warunki, w jakich powinno uprawiać się ten gatunek. Ze względu na duży zakres wysokości siedlisk nad poziomem morza, rośliny powinny się dostosować do warunków o 7-8°C chłodniejszych niż podane.  

Światło:

18000-25000 luksów. Światło powinno być nieco przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca w godzinach południowych. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

Przez cały rok opady deszczu są umiarkowane, a nawet obfite, z 2-3-miesięcznym nieco suchszym okresem w zimie. W okresie aktywnego wzrostu rośliny powinny być często podlewane. Choć korzenie powinny nieco przesychać między kolejnymi podlewaniami, to jednak nigdy nie mogą być zupełnie suche. Należy także zapewnić odpowiedni stan podłoża wokół korzeni - podłoże nie może być rozmokłe ani zleżałe.  

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonego nawozu przez cały rok, ale są i tacy, którzy od wiosny do połowy lata stosują nawóz o zwiększonej zawartości azotu, a następnie, późnym latem i jesienią, zaczynają stosować nawóz o większej zawartości fosforu. 

Podłoże:

Rośliny te rosną dobrze w małych plastikowych doniczkach z dowolnym, stosunkowo drobnym podłożem dla storczyków, dobrze odprowadzającym nadmiar wody. Dobrze rosną także ściśle umocowane na podkładkach z paproci drzewiastej, korka lub na kawałkach gałęzi. Jeżeli jednak je montujemy, to wokół korzeni należy owinąć poduszeczkę z mchu. Uprawa epifityczna wymaga także utrzymania wysokiej wilgotności powietrza, a w lecie codziennego podlewania. W wypadku tak zawieszonych roślin, podczas suchych i gorących okresów niezbędne może być kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Rośliny te nie tolerują rozłożonego podłoża i powinny być przesadzane, gdy tylko podłoże zaczyna się rozkładać, albo gdy wyrastają z doniczek. Jeśli przesadzanie wykonamy w momencie, gdy zaczynają się pojawiać nowe korzenie, to roślina przyjmie się i ukorzeni w możliwie najkrótszym czasie.  

Wilgotność powietrza:

70-75% przez cały rok, lecz w wysokogórskich siedliskach może być wyższa.  

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. W zimie ilość wody można nieco zmniejszyć, zwłaszcza jeśli rośliny uprawiane są w warunkach ciemnego, krótkiego dnia, który występuje w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Nie wolno jednak nigdy dopuszczać, aby zupełnie wyschły. Jeśli podlewanie roślin jest ograniczone, należy również zredukować nawożenie.