Restrepia antennifera
Synonim: Restrepia hemsleyana Schlechter, Pleurothallis ospinae R. E. Schultes, Restrepia antennifera subsp. klabochorum Mohr, Restrepia antennifera subsp. hemsleyana Mohr.
Występowanie:
Wenezuela, Kolumbia i Ekwador. W Wenezueli rośliny spotyka się w pobliżu Merída na wysokości ok. 2000 m. W Kolumbii spotyka się je zarówno we Wschodnich Kordylierach w pobliżu granicy z Wenezuelą, jak i w Zachodnich Kordylierach w pobliżu Medellín, oraz w okolicach Pasto, na południu, w pobliżu granicy z Ekwadorem. W Kolumbii spotykano je na wysokościach 1700-3500 m, ale najczęściej na wysokościach 2000-2300 m. W Ekwadorze rosną w pobliżu Quito i Cuenca na wysokościach 2600-3500 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 30°C i 2°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady deszczu od 64 mm w grudniu i styczniu do 196 mm w maju. Średnia temperatura (dzień/noc) to 25/12,5°C przez cały rok. Okres kwitnienia: cały rok.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym, średnich do dużych rozmiarów, dorastający do 12-33 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pęd ma 8-23 cm długości. Proste, wysmukłe pędy są otoczone płaskimi, mniej lub bardziej dopasowanymi, otaczającymi pęd brązowawo-szarymi osłonkami pokrytymi czarnymi kropkami.
Liście:
Liście mają 4-10 cm długości i 2-5 cm szerokości. Na szczycie każdego pędu wyrasta pojedynczy, skórzasty liść, o kształcie eliptycznym do jajowatego. Liść ma tępo zakończony wierzchołek, na spodniej stronie często jest zabarwiony na purpurowo, jest szeroko-klinowaty lub zaokrąglony przy podstawie, gdzie zwęża się w skręconą szypułkę o długości 0,5-1,0 cm.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 4-9 cm długości. Na wierzchołku pędu wyrasta sukcesywnie kępka wysmukłych, nitkowatych szypułek i rośnie wzdłuż spodniej strony liścia. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości 0,9-1,2 cm.
Kwiaty:
Na wierzchołku każdego kwiatostanu wyrasta pojedynczy, wąski ale wysoki kwiat, a każdy kwitnący pęd wytwarza kolejno kilka kwiatostanów. Płatki obu okółków są przezroczysto białe do bladych, żółto-brązowych i mają ciemne, purpurowo-brązowe prążki. Warżka może być jasnozielona, biała, żółtawa, blado-brązowa lub jasnopurpurowa i może być rozmaicie pokolorowana, poplamiona lub pokropkowana na rudo, kasztanowo lub ciemnopurpurowo. Prętosłup jest biały przy podstawie, a kremowo-brązowy na wierzchołku. Kwiaty są nieco miseczkowate, z wąskimi płatkami okółka wewnętrznego, które są skierowane prawie prosto do przodu po obu stronach prętosłupa, natomiast płatki okółka zewnętrznego są skierowane do przodu pod mniejszym kątem powyżej i poniżej prętosłupa. Płatek grzbietowy przy podstawie skierowany jest do przodu, ale zakrzywia się i prawie prostuje przy wierzchołku i ma 3-5 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości przy podstawie. Jest on wąsko-jajowaty poniżej środka, po czym zwęża się, tworząc długi, wąski odcinek zanim rozszerzy się w pogrubiony, maczugowaty wierzchołek. Boczne zewnętrzne płatki są ze sobą połączone od strony podstawy i tworzą wąsko eliptyczną, wklęsłą blaszkę o długości 2,8-5,0 cm i szerokości 1,0-1,5 cm. Płatki okółka wewnętrznego mają kształt podobny do płatka grzbietowego, ale są znacznie mniejsze i mają 1,8-3,0 cm długości i 0,1-0,2 cm szerokości przy podstawie. Podłużna warżka ma 1,0-1,3 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości. Wysmukły, wygięty lub maczugowaty prętosłup ma 0,5-0,8 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |